Producenci bawełny – o co w tym wszystkim chodzi?

Moda

Bawełna jest ważnym surowcem wykorzystywanym w produkcji tekstyliów. Bawełna stała się bardzo popularna w ostatnich czasach ze względu na swoją miękkość i trwałość. W Indiach jest trzecim najczęściej sprzedawanym towarem, drugim po ropie naftowej i węglu.

Istnieje wiele odmian bawełny. Niektóre z nich są następujące:

Bawełna o długich włóknach (Long Staple Cotton)

Bawełna o najdłuższych włóknach jest znana jako bawełna o długich włóknach. Są one często znane jako bawełna z wysp morskich, ponieważ pierwotnie były uprawiane na wyspach morskich w Georgii i Karolinie Południowej w Stanach Zjednoczonych.

Bawełna o krótkich włóknach

Bawełna o krótkich włóknach jest znana jako bawełna Sea Island, ponieważ pierwotnie była uprawiana na Wyspach Morskich Georgii i Południowej Karoliny w Stanach Zjednoczonych. Średnia długość włókna wynosi od 5,5 do 6,0 mm, co czyni ją bardziej odpowiednią do produkcji drobniejszych tkanin.

Bawełna o bardzo długich włóknach

Bawełna o bardzo długich włóknach nazywana jest również bawełną egipską. Są one uprawiane w regionie delty Nilu w Egipcie. Jest to najlepsza bawełna do dzianin i tkania. Ma długie, mocne włókna i jest bardzo wytrzymała.

Inne rodzaje bawełny

Bawełna jest dostępna również w innych rodzajach, takich jak Supima, Pima i Supersoft. Są one wykorzystywane do różnych celów.

Producenci tekstyliów bawełnianych

Indie są wiodącym eksporterem bawełny, a także drugim co do wielkości producentem na świecie. Kraj ten produkuje ponad 60% światowej produkcji bawełny. W rzeczywistości, Indie produkują ponad 75% światowej bawełny o krótkich włóknach.

W Stanach Zjednoczonych bawełna jest uprawą numer jeden. W roku 2011 całkowita produkcja bawełny w Stanach Zjednoczonych wyniosła 5,5 mln bel.

Chiny są drugim największym producentem bawełny na świecie. Trzy największe kraje produkujące bawełnę to Chiny, Indie i Stany Zjednoczone.

Kraje o największej produkcji bawełny na świecie są następujące:

Stany Zjednoczone

Chiny

Indie

Meksyk

Pakistan

Rosja

Egipt

Sri Lanka

Inne kraje

Bawełna jest ważnym towarem w światowym przemyśle tekstylnym. Bawełna produkowana na świecie jest wykorzystywana do produkcji odzieży, pościeli, ręczników i wielu innych przedmiotów.

Bawełna jest uprawiana w wielu krajach i wykorzystywana do różnych celów.

Co to jest bawełna?

Bawełna to roślina należąca do rodziny Gossypium. Słowo gossypium pochodzi od greckiego słowa gos, które oznacza nić. Gossypium to rodzaj roślin kwitnących w rodzinie Malvaceae.

Nazwa botaniczna rośliny to Gossypium herbaceum.

Najczęściej uprawianym rodzajem bawełny jest odmiana Upland. Uprawia się ją głównie w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Jest to wieloletnia roślina zielna, która ma owłosione liście i małe białe kwiaty. Kwiaty mają dwupłatkowy kielich.

Roślina jest zbierana, gdy ma od sześciu do ośmiu tygodni. Po tym czasie zaczynają rozwijać się zalążki. Nasiona