Co to jest wegański „jedwab” i jak się nosi?

Mało kto zastanawia się jak powstaje konwencjonalny jedwab i jak przebiega cały proces. Większość jedwabnej tkaniny, z której korzystają firmy odzieżowe pochodzi z Chin i Indii.  W konwencjonalnej produkcji jedwabiu nie chodzi jednak „tylko” o tanią siłę roboczą i chemikalia, których używa się chociażby do barwienia. W przypadku produkcji jedwabiu zaangażowane, choć raczej – wykorzystywane – są jeszcze inne żywe organizmy – jedwabniki.

Jak wygląda proces powstawania konwencjonalnego jedwabiu?
Wyobraźcie sobie kartkę A4 i pudełko tej wielkości. Nieduże prawda? A teraz włóżcie do tego pudełka 100 samic jedwabnika. Pomyślcie, że te owady złożą tam około 40 000 jaj wielkości główki od szpilki i niemal natychmiast umrą. Po około 7-10 dniach z jaj wylęgną się larwy. Umieszczone zostaną pod cienką gazą i niemal cały czas będą karmione ogromną ilością jedzenia tak, by w jak najkrótszym czasie, osiągnęły największy rozmiar. W ciągu około 6 tygodni urosną do 8-10 cm osiągając wagę blisko 10 000 większą niż na początku. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie procesu przepoczwarzania larwy w motyla, który jednak niestety nigdy się nie dokona. Gąsienice przyczepione zostaną do przygotowanej ramy i rozpoczną proces kręcenia kokonu. Po około 7 dniach kokon, czyli ok 1- 3 km jedwabnego włókna będzie gotowy. Oznacza to przejście do kolejnego etapu, którym będzie wrzucenie kokonów wraz z żywymi poczwarkami do wrzątku i naprzemienne parowanie i wrzucanie do zimnej wody – wszystko po to, by zmiękczyć włókna i rozpocząć proces odwijania kokonów. Nawet jeśli któremuś z jedwabików uda się wcześniej wydostać się z kokonu i przeobrazić w motyla, będzie zbyt ciężki by móc przetrwać.

Na świecie produkuje się ok. 50 000 ton jedwabiu rocznie. Na 1 kg surowego jedwabiu potrzeba 3-5 tysięcy gąsienic. Na 1g gotowej nitki potrzeba 15 kokonów. Żeby wyprodukować jedwabny krawat trzeba poświęcić życie ponad 100 jedwabników, a ponad 600 na jedwabną bluzkę.

Zielona, bambusowa alternatywa
Alternatywą są tkaniny pochodzenia roślinnego. Najbliższa jedwabnej przędzy jest przędza bambusowa. Tkanina wykonana w 100% z włókna bambusowego do złudzenia przypomina jedwab, a przy tym jest idealna dla osób cierpiących na alergie skórne i podrażnienia.

Tkanina bambusowa jest też bardzo trwała i wytrzymała. Idealnie nadaje się na lato ponieważ posiada właściwości higroskopijne i termoregulacyjne –latem odprowadza wilgoć (pot) od ciała dając uczucie chłodu. Zimą z kolei pochłania wilgoć z otoczenia izolując od niej skórę i zapewniając poczucie ciepła.

Dodatkowo posiada też właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, co udowodniono szeregiem badań laboratoryjnych. W niektórych źródłach możecie również znaleźć informację, że tkanina bambusowa pochłania szkodliwe promieniowanie UV, ale nie znaleźliśmy dowodów na to, by w tej kwestii tkaniny bambusowe różniły się czymś szczególnym od innych tkanin.

Jak powstaje tkanina bambusowa?
Tkanina z której korzystamy w Cottonganic posiada ekologiczny certyfikat jakości. Tylko z takiej tkaniny szyjemy nasze sukienki w linii MAYFAIR „wegański jedwab”. Korzystamy również z tkaniny bez dodatku barwników – w naturalnie występującym kolorze ecru.

Bambus jest rośliną przyjazną środowisku, a tempo jego wzrostu może sięgać nawet 1 m w ciągu doby. Należy do gatunku traw i dlatego – w przeciwieństwie do drzew, raz ścięty wypuszcza kolejne pędy już po niedługim czasie. Bambus posiada również naturalne zdolności antybakteryjne dzięki czemu nie jest atakowany przez pasożyty, więc w uprawach nie stosuje się chemikaliów i pestycydów, ponieważ nie są one w ogóle potrzebne. Włókna bambusowe są też w 100% biodegradowalne. Oznacza to, że proces obróbki bambusa nie szkodzi środowisku. Tkanina bambusowa powstaje w procesie przetworzenia celulozy, inaczej wiskozy bambusowej, więc sam proces nie jest bez wad, ale korzystając z tkanin posiadających certyfikaty poświadczające ekologiczny standard jakości możemy mieć pewność, że na wszystkich etapach produkcji są one wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka czy środowisko naturalne. Dotyczy to m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

Nasze sukienki wykonane z tkaniny bambusowej, zbliżonej w dotyku do konwencjonalnego jedwabiu znajdziesz tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej propozycji z naszego wegańskiego “jedwabiu” pojawi się też w naszej nowej kolekcji już w czerwcu.

Zapisz się do naszego newslettera, żeby być na bieżąco 🙂