WRZESIEŃ MIESIĄCEM SPRZĄTNANIA ŚWIATA - Cottonganic

WRZESIEŃ MIESIĄCEM SPRZĄTNANIA ŚWIATA

W ciągu 1 sekundy produkowana jest 1 torba foliowa. Używana średnio przez 25 minut, rozkłada się od 100 do 400 lat.
Ile takich takich toreb foliowych zużywasz idąc na zakupy?

Trzeci weekend września to od 1989 roku międzynarodowy czas sprzątania świata. W tym roku mija dokładnie 20 lat od kiedy ludzie na całym świecie postanowili zbierać śmieci pozostawione w lasach, parkach, na plażach i w swojej najbliższej okolicy. W Polsce, w akcję angażują się głównie uczniowie szkół, ale co roku powstaje coraz więcej takich inicjatyw.

Badacze środowiska, organizacje ochrony przyrody wraz z Komisją Europejską od lat biją na alarm: produkcja śmieci przekracza wszelkie normy środowiskowe, a zalegające na całym świecie śmieci jak nigdy wcześniej, zagrażają wszelkim formom życia na Ziemi. Pesymistyczny, choć w ocenie naukowców, realny obraz sytuacji przedstawia raport Ellen Mac Artur Foundation, który nie pozostawia złudzeń – jeśli nie ograniczymy produkcji śmieci to do 2050r. łączna masa sztucznych tworzyw w oceanach przekroczy łączną maskę wszystkich ryb.

Choć to plastik, którego światowa produkcja w latach 1964 – 2014 wzrosła dwudziestopięciokrotnie osiągając 311 milionów ton (!) jest dziś największym w skali problemem, to również efektywne gospodarowanie odpadami jest jednym z największych wyzwań XXI wieku.

Według danych GUS Polacy rocznie wytwarzają 12 milionów ton odpadów komunalnych, z czego aż 2 miliony ton trafia do lasów, rowów lub jest spalane w piecach (!) Jak podaje WWF: „dzikie wysypiska w lasach nie tylko szpecą krajobraz, ale są niebezpieczne. Szkodliwe związki z baterii czy farb przedostają̨ się̨ do gleby i zatruwają̨ wody gruntowe. Śmietniska są̨ śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt, które połykają̨ foliowe torebki i kaleczą się̨ o odłamki szkła czy metalu. Podczas spalania śmieci z kolei, w piecach domowych czy w ogniskach emitowane są̨ rakotwórcze dioksyny i furany, trujący tlenek węgla, tlenki azotu czy dwutlenek siarki.

Szansę na uporanie się̨ z górami śmieci daje selektywna zbiórka odpadów i recykling, ale również (przede wszystkim) ograniczanie ich produkcji. To złożony proces, ale rozpoczęcie zmiany od własnego gospodarstwa domowego jest jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów długofalowej zmiany.

Podobnie jak z uprzątnięciem walających się śmieci. – Jesteśmy świadomi, że proces sprzątania świata to długofalowy, złożony proces. Jesteśmy jednak zdania, że w obecnej sytuacji nie mamy już czasu by oglądać się na innych i biernie czekać na zmiany. Zbyt długo bezrefleksyjnie eksploatowaliśmy środowisko i ono zwyczajnie ma już dość. Chcemy pokazać, że każdy, nawet najmniejszy krok ma sens bo to właśnie suma takich małych kroków składa się na dużą zmianę – mówi Beata Kazimieruk – Szozda z Cottonganic. Dość spontanicznie pomyśleliśmy o akcji, która ma nagrodzić wszystkich tych, którzy zdecydują się postawić ten krok na przód. Wrzesień w Cottonganic upłynie pod hasłem Make Life Greener. Dla 30 osób, które zdecydują się poświęcić swój czas na to, by to przyrodzie było z nami lepiej mamy nagrody w postaci 30 naszych koszulek z organicznej bawełny. Wystarczy wrzucić na swój instagram i/lub facebooka zdjęcie z uzbieranym workiem śmieci wpisując #makelifegreener #cottonganic i podać orientacyjnie wielkość worka i miejsce, w którym został zebrany. Na koniec akcji planujemy podsumowanie by pokazać, że razem możemy więcej – dodaje B. Kazimieruk – Szozda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co trzeba/można zrobić? Wystarczy, że na swój profil na facebooku i/lub Instagramie wrzucicie fotę z workiem wypełnionym śmieciami jakie udało się Wam uzbierać. Nie zapomnij opisać z jakiego miejsca pochodzą. Żebyśmy znaleźli Twoje zdjęcie, oznacz nasz profil @Cottonganic oraz dodaj #cottonganic i #makelifegreener. Oczywiście im więcej śmieci zbierzesz tym lepiej! Wybierzemy w sumie 30 najlepszych naszym zdaniem zdjęć i opisów. Będziemy wybierać raz w tygodniu i na bieżąco wysyłać koszulki w nagrodę za starania. Akcja trwa do 30 września 2019r.

Więcej informacji w naszych mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/Cottonganic/
https://www.instagram.com/cottonganic/