WRZESIEŃ MIESIĄCEM SPRZĄTNANIA ŚWIATA

Trzeci weekend września to od 1989 roku międzynarodowy czas sprzątania świata. W tym roku mija dokładnie 20 lat od kiedy ludzie na całym świecie postanowili zbierać śmieci pozostawione w lasach, parkach, na plażach i w swojej najbliższej okolicy. W Polsce, w akcję angażują się głównie uczniowie szkół, ale co roku powstaje coraz więcej takich inicjatyw.

Badacze środowiska, organizacje ochrony przyrody wraz z Komisją Europejską od lat biją na alarm: produkcja śmieci przekracza wszelkie normy środowiskowe, a zalegające na całym świecie śmieci jak nigdy wcześniej, zagrażają wszelkim formom życia na Ziemi. Pesymistyczny, choć w ocenie naukowców, realny obraz sytuacji przedstawia raport Ellen Mac Artur Foundation, który nie pozostawia złudzeń – jeśli nie ograniczymy produkcji śmieci to do 2050r. łączna masa sztucznych tworzyw w oceanach przekroczy łączną maskę wszystkich ryb.

Choć to plastik, którego światowa produkcja w latach 1964 – 2014 wzrosła dwudziestopięciokrotnie osiągając 311 milionów ton (!) jest dziś największym w skali problemem, to również efektywne gospodarowanie odpadami jest jednym z największych wyzwań XXI wieku.

Według danych GUS Polacy rocznie wytwarzają 12 milionów ton odpadów komunalnych, z czego aż 2 miliony ton trafia do lasów, rowów lub jest spalane w piecach (!) Jak podaje WWF: „dzikie wysypiska w lasach nie tylko szpecą krajobraz, ale są niebezpieczne. Szkodliwe związki z baterii czy farb przedostają̨ się̨ do gleby i zatruwają̨ wody gruntowe. Śmietniska są̨ śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt, które połykają̨ foliowe torebki i kaleczą się̨ o odłamki szkła czy metalu. Podczas spalania śmieci z kolei, w piecach domowych czy w ogniskach emitowane są̨ rakotwórcze dioksyny i furany, trujący tlenek węgla, tlenki azotu czy dwutlenek siarki.

Szansę na uporanie się̨ z górami śmieci daje selektywna zbiórka odpadów i recykling, ale również (przede wszystkim) ograniczanie ich produkcji. To złożony proces, ale rozpoczęcie zmiany od własnego gospodarstwa domowego jest jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów długofalowej zmiany.

Podobnie jak z uprzątnięciem walających się śmieci. – Jesteśmy świadomi, że proces sprzątania świata to długofalowy, złożony proces. Jesteśmy jednak zdania, że w obecnej sytuacji nie mamy już czasu by oglądać się na innych i biernie czekać na zmiany. Zbyt długo bezrefleksyjnie eksploatowaliśmy środowisko i ono zwyczajnie ma już dość. Chcemy pokazać, że każdy, nawet najmniejszy krok ma sens bo to właśnie suma takich małych kroków składa się na dużą zmianę – mówi Beata Kazimieruk – Szozda z Cottonganic. Dość spontanicznie pomyśleliśmy o akcji, która ma nagrodzić wszystkich tych, którzy zdecydują się postawić ten krok na przód. Wrzesień w Cottonganic upłynie pod hasłem Make Life Greener. Dla 30 osób, które zdecydują się poświęcić swój czas na to, by to przyrodzie było z nami lepiej mamy nagrody w postaci 30 naszych koszulek z organicznej bawełny. Wystarczy wrzucić na swój instagram i/lub facebooka zdjęcie z uzbieranym workiem śmieci wpisując #makelifegreener #cottonganic i podać orientacyjnie wielkość worka i miejsce, w którym został zebrany. Na koniec akcji planujemy podsumowanie by pokazać, że razem możemy więcej – dodaje B. Kazimieruk – Szozda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co trzeba/można zrobić? Wystarczy, że na swój profil na facebooku i/lub Instagramie wrzucicie fotę z workiem wypełnionym śmieciami jakie udało się Wam uzbierać. Nie zapomnij opisać z jakiego miejsca pochodzą. Żebyśmy znaleźli Twoje zdjęcie, oznacz nasz profil @Cottonganic oraz dodaj #cottonganic i #makelifegreener. Oczywiście im więcej śmieci zbierzesz tym lepiej! Wybierzemy w sumie 30 najlepszych naszym zdaniem zdjęć i opisów. Będziemy wybierać raz w tygodniu i na bieżąco wysyłać koszulki w nagrodę za starania. Akcja trwa do 30 września 2019r.

Więcej informacji w naszych mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/Cottonganic/
https://www.instagram.com/cottonganic/