LETNIE PRZESILENIE – kolekcja inspirowana starosłowiańską Nocą Kupały

20 czerwca zacznie się w Polsce letnie przesilenie – początek astronomicznego lata, najdłuższy dzień i jednocześnie najkrótsza noc w roku. Zgodnie ze starosłowiańskimi wierzeniami było to też święto wody, słońca i miłości, a wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Kontekst tych wydarzeń stał się naturalną inspiracją dla nowej kolekcji Cottonganic.

Projekty powstały wyłącznie z organicznych, certyfikowanych materiałów. Wśród nich znalazły się organiczny batyst, wegański (bambusowy) jedwab, naturalny len i oczywiście organiczna bawełna.

Kolorystyka ubrań w kolekcji nawiązuje do zjawiska dnia i nocy polarnych występujących na obu półkulach. U nas przeważa jej jasna część – niebiańska, ulotna, zwiewna – króluje tu ciepły odcień bieli bawełny w jej naturalnie występującym kolorze.

Są to przede wszystkim kobiece, zmysłowe sukienki, które można również łączyć ze sobą warstwami lub nosić jako tuniki.

Pozostała część kolekcji powstała w ciemnych, roślinnych printach oraz gładkich, głęboko czarnych kolorach – klasyczne, ale wygodne spodnie, krótkie spodenki, koszule i koszulki, które można dowolnie łączyć w różne zestawy.

Ubrania Cottonganic to proste, ponadczasowe formy odporne na kaprysy sezonowych trendów. Organiczne, certyfikowane tkaniny mają również wpływ na ich długowieczność w niezmienionej jakości.  – Mając na względzie trwałość i wszechstronność organicznych tkanin z jakich szyjemy zależało mi na tym, by nasze ubrania wraz z mijającym sezonem nie zostały schowane na dno szafy i nie czekały na kolejne „letnie przesilenie”. Tworząc tę kolekcję chciałam znaleźć dla nich zastosowanie również po przeciwnej strony bieguna 😉 – czyli dla nas jesienią i zimą. To dlatego znakomita większość ubrań z tej linii została pomyślana tak, by świetnie sprawdzać się również jako wygodny, zdrowy homewear, czy nawet ubrania do spania – informuje B. Kazimieruk – Szozda, założycielka Cottonganic.

Less waste ma wiele wymiarów i oznacza także ograniczenie liczby kupowanych przedmiotów oraz redukowanie tych, którymi codziennie się otaczamy. – W Cottonganic stawiamy na zdrowie, które rozumiemy również jako umiar. Dlatego chcielibyśmy, by w szafach Polek było mniej ubrań, by znalazło się tam kilka ulubionych, które powstają w sposób odpowiedzialny. Żeby jakość zastąpiła ilość.

Nasza kolekcja pokazuje, że na te same ubrania możemy patrzeć przez pryzmat różnych celów – w zależności od pory roku.

 

 

 

Więcej ubrań kolekcji Letnie Przesilenie znajdziecie pod linkiem: https://bit.ly/kolekcja_letnieprzesilenie

KAMPANIA:

Fotograf: Natalia Niedziela

Modelki: Zuzanna Zachciał i Kornelia Gołębiewska

Make up: Yoanna Belle