Strona informacyjna

Najczęstsze pytania

FAQ

Czym jest bawełna organiczna i jak jest uprawiana?

Bawełna organiczna to bawełna uprawiana ekologicznie na specjalnie przeznaczonych do tego plantacjach, w glebach, które przeszły kilkuletnią kwarantannę w celu uszlachetnienia plonów. Uprawiana jest bez udziału pestycydów i środków chemicznych, które zastępuje się naturalnymi substancjami – czosnkiem, kwasem cytrynowym, papryczkami chilli, lucerną, serwatką i wyciągiem z miodli indyjskiej. Zbierana jest ręcznie przez ludzi otrzymujących za swoją prace godziwe wynagrodzenie. Bawełnę organiczną barwi się wyłącznie naturalnymi barwnikami bądź wcale – naturalnie występuje w kolorze białym, kremowym, beżowym i zielonym, więc jej farbowanie nie jest konieczne.

Jakie warunki musi spełniać bawełna, by móc być certyfikowana jako organiczna?

W zależności od rodzaju certyfikatu, bawełna musi spełniać różne warunki. Część z nich jest jednak zbliżona. W przypadku standardu GOTS (Global Organic Textile Standards) wyroby włókiennicze muszą zawierać minimum 70% włókien organicznych. Wszystkie wykorzystywane podczas produkcji środki chemiczne, takie jak barwniki i środki pomocnicze służące m.in. oczyszczaniu kwiatów, muszą spełniać określone kryteria środowiskowe i toksykologiczne. Zakazane jest stosowanie metali ciężkich, formaldehydu i parafin. Standard OEKO TEX wymaga z kolei, aby w wyrobach włókienniczych stosowana była wyłącznie bawełna organiczna zakupiona od certyfikowanych producentów ekologicznych (zezwala się zawartość jedynie do 5% składników nie będących bawełną). Przy produkcji tekstyliów nie mogą być użyte środki zagrażające zdrowiu człowieka i natury.

Dlaczego bawełna organiczna jest lepsza od konwencjonalnej?

Bawełna organiczna nie jest osłabiana pestycydami, środkami czyszczącymi i barwnikami. Dzięki temu jej włókna są bardziej wytrzymałe i miękkie, przyjemniejsze w dotyku. Materiał lepiej znosi upływ czasu, przyjemnie pachnie oraz nie powoduje podrażnień skóry i alergii. Przy jej uprawie podstawowymi zasadami są poszanowanie życia ludzkiego i środowiska naturalnego.

Czym jest bawełna naturalnie kolorowa?

Naturalnie kolorowa bawełna występuje w kolorze białym, kremowym, beżowym i zielonym. Uprawiana jest na plantacjach ekologicznych i nie wymaga dodatkowego barwienia – jej kolor jest trwały, nie wypłukuje się i nie odbarwia. Stanowi alternatywę dla barwionej chemicznie bawełny konwencjonalnej, której kolory nadawane są sztucznie i nietrwale. Brak stosowania dodatkowych środków barwiących sprawia, że naturalnie kolorowa bawełna jest bardziej wytrzymała i miękka, przyjemniejsza w dotyku. Materiał lepiej znosi upływ czasu i przyjemnie pachnie.

W jaki sposób barwiona jest bawełna organiczna?

W procesie mycia, wybielania, farbowania i drukowania bawełny organicznej (w przeciwieństwie do bawełny konwencjonalnej) nie stosuje toksycznych barwników, chlorowych wybielaczy, formaldehydu ani parafin. Bawełna zbierana jest i czyszczona ręcznie, delikatnymi i naturalnymi środkami. Kolor powstaje przy zastosowaniu naturalnych i nietoksycznych barwników pochodzących m.in. z glinek.

Skąd pozyskiwana jest bawełna dla COTTONGANIC?

Firma COTTONGANIC sprowadza organiczne surowce z krajów specjalizujących się w ich produkcji, o wieloletniej tradycji upraw. Bawełna pozyskiwana jest m.in. z Indii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Uprawa i produkcja wyrobów odbywa się zgodnie z założeniami „ethical fashion”, w warunkach wolnych od wyzysku i pracy dzieci, za uczciwe wynagrodzenie. Materiały są w pełni organiczne, antyalergiczne, bezpieczne dla środowiska oraz zdrowia dzieci i dorosłych.

Dlaczego bawełna organiczna jest przyjazna dla środowiska?

Bawełna organiczna, ze względu na w pełni ekologiczną uprawę pozbawioną pestycydów i środków chemicznych, ma dużo lepszy wpływ na środowisko naturalne niż bawełna konwencjonalna. Produkcja organiczna ma o 70% mniejszy potencjał zakwaszania gleby – ziemia jest dzięki temu dużo bardziej żyzna i zróżnicowana biologicznie. O ponad 25% zredukowana jest erozja gleby, w związku z czym wzrasta jej jakość i obniża się emisja CO2. Zwiększa się także jej odporność na warunki atmosferyczne, takie jak susza bądź nadmiar wody. Plantacje ze względu na zdolności absorpcyjne gleby mają o ponad 90% mniejsze zapotrzebowanie na wodę (w stosunku do upraw bawełny konwencjonalnej).

Jak powstają produkty COTTONGANIC?

COTTONGANIC to marka mająca swoje korzenie w Polsce. To właśnie tu powstają wszystkie produkty, to tutaj szyjemy z całkowicie organicznych materiałów, przy użyciu w pełni ekologicznych nici i metek. Do każdego zamówienia podchodzimy w sposób indywidualny – proces tworzenia zawsze rozpoczynamy od sprawdzenia dostępności tkanin. Nie szyjemy dla sztucznie zapełnionych magazynów, tylko dla w pełni zadowolonych klientów – nad zamówieniami pracujemy dopiero wtedy, gdy się pojawią. To tak działa system pre-order. Nasze podejście wpisuje się nie tylko w ekologię, ale i w zrównoważony rozwój. Zależy nam na  szeroko pojętym zdrowiu i komforcie – klientów, naszym własnym i środowiska naturalnego. COTTONGANIC, na dzień dobry i dobrą noc.

Dlaczego bawełna organiczna jest droższa od konwencjonalnej?

Bawełna organiczna jest dużo cenniejsza od bawełny konwencjonalnej. Różnica w cenie wynika z faktu wyzbycia się kosztów dodatkowych przy produkcji bawełny tradycyjnej. Niska cena osiągana jest poprzez wyparcie kosztów związanych z kwestiami zdrowotnymi i środowiskowymi.

Produkcja konwencjonalna nie zakłada dodatkowych inwestycji w rozwiązania produkcyjne korzystniejsze dla ekosystemu. Zgodnie z trendem „fast fashion” producenci stawiają na szybką produkcję i nadążanie za wciąż zmieniającymi się trendami. Z tego względu zaniedbywany jest naturalny cykl wzrostu bawełny, na każdym etapie stosowane są pestycydy i środki chemiczne: od procesu wysiewu, aż po barwienie gotowych materiałów. Ludzie pracujący przy uprawie bawełny tradycyjnej otrzymują bardzo niskie wynagrodzenie, pracę często przypłacają swoim zdrowiem. Szybka, masowa produkcja zakładająca pominięcie wskazanych kwestii pozwala producentom obniżyć finalną cenę produktu. Odbywa się to jednak ogromnym kosztem (niepieniężnym) dla środowiska.

Produkcja ekologiczna odbywa się w zgodzie z naturą i z poszanowaniem życia ludzkiego. Bawełna organiczna rośnie w sposób całkowicie naturalny, pozbawiony pestycydów i środków chemicznych. Plony są ręcznie zbierane i oczyszczane, tkaniny barwi się nietoksycznymi glinkami. Na plantacjach pracują wyłącznie dorośli, a za pracę otrzymują uczciwą pensję. Tkaniny powstałe z bawełny organicznej są w 100% naturalne, nie uczulają, są miłe w dotyku i trwałe. Ponoszenie dodatkowych kosztów w procesie produkcji powoduje, że cena gotowego produktu w przypadku bawełny organicznej jest wyższa od ceny bawełny konwencjonalnej. Ta nadwyżka stanowi jednak wartość dodaną dla produktu.

Czym zastępowane są pestycydy i pozostałe środki chemiczne podczas uprawy bawełny organicznej?

Uprawa bawełny organicznej odbywa się zgodnie z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Wykluczone jest używanie pestycydów, chemikaliów i maszyn rolniczych. Zamiast nich zastosowanie znajdują tu substancje biodegradowalne – naturalne nawozy, czosnek, kwas cytrynowy, papryczki chilli, lucerna, serwatka i wyciąg z miodli indyjskiej (drzewa neem). Wykorzystuje się także pożyteczne owady i panujące przymrozki, a pole odchwaszczane jest ręcznie bądź motyką. Zbiór bawełny ekologicznej odbywa się zgodnie z jej cyklem wzrostu. Proces kwitnięcia jest całkowicie wolny od szklarni i stymulacji. Dzięki ręcznemu zrywaniu kwiatów, bawełna nie miesza się z nasionami i olejem, w związku z czym nie jest konieczne używanie silnych środków chemicznych do jej oczyszczenia.

Ile wody pochłania produkcja bawełny?

W przypadku bawełny konwencjonalnej produkowanej masowo, produkcja 1kg tkaniny (ilości odpowiadającej pojedynczej koszulce i parze spodni) pochłania niemal 20 litrów wody. Jako, że uprawy tradycyjne wspomagane są pestycydami i środkami chemicznymi, wraz z wodą wykorzystywaną do produkcji do środowiska przedostaje się ok. 20% użytych substancji. Rocznie do wód gruntowych wraca ich nawet do 50 tysięcy ton.

W porównaniu do produkcji bawełny konwencjonalnej, przy bawełnie organicznej konsumpcja wody zredukowana jest o ok 91%. 80% upraw bawełny organicznej czerpie wodę z opadów deszczu. Stosowanie naturalnych nawozów i płodozmianu sprawia, że gleba staje się bardziej chłonna i żyzna, co zwiększa efektywność wykorzystania dostarczanej wody. Wszystko to sprawia, że uprawa organicznej bawełny ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

Gdzie na świecie zlokalizowana jest produkcja bawełny organicznej?

Bawełna organiczna uprawiana jest obecnie w niemal 20 krajach na świecie. Rocznie produkuje się jej ponad 25 milionów ton. W niektórych krajach produkcja bawełny staje się głównym motorem rozwoju ekonomicznego. Liderami produkcyjnymi od lat pozostają Indie, Chiny, Turcja, Kirgistan i Stany Zjednoczone. Pięć krajów odpowiada za ponad 90% światowej produkcji bawełny organicznej, a same Indie za prawie 70%. W 2015 powierzchnia certyfikowanych plantacji bawełny organicznej wyniosła 350033ha.

Czy bawełna organiczna jest odpowiednia dla dzieci/alergików?

Ze względu na brak zastosowania pestycydów, szkodliwych środków chemicznych, wybielaczy i sztucznych barwników, włókna bawełny organicznej nie tylko są trwalsze, ale także dużo bardziej przyjazne dla skóry. Bawełna organiczna jest bardziej miękka od konwencjonalnej, przyjemnie pachnie a dzięki naturalnej uprawie pozbawionej toksycznej chemii NIE UCZULA. Jest idealnym rozwiązaniem dla wrażliwej skóry, dzieci oraz osób ze skłonnością do alergii i uczuleń.

Zamówienia każdorazowo wysyłamy kurierem na nasz koszt. Oznacza to, że podana cena wybranego produktu jest ostatecznym kosztem zamówienia.

Przejrzyście i bezproblemowo – w trosce o Wasz komfort także przy tak przyziemnych sprawach : )

Płatności możecie dokonać za pomocą zwykłego przelewu, przelewu natychmiastowego (przelew, karta płatnicza) za pośrednictwem serwisu tpay.com oraz PayPal. Możecie też wybrać opcję za pobraniem.

Regulamin naszego sklepu znajdziecie tutaj.

Więcej informacji na temat zamówień, dostaw i płatności poniżej.

W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji pod mailem: hello@cottonganic.com

Co to jest pre-order?

Pre-order to system realizowania zamówień pozwalający uniknąć niepotrzebnego przepełniania magazynów. Oznacza to, że produkt jest tworzony dopiero w momencie wpłynięcia zamówienia do sklepu, od momentu zaksięgowania płatności. Wyznacznikiem działalności Cottonganic jest idea zrównoważonego rozwoju dlatego każdy produkt marki powstaje z myślą o konkretnej osobie, która go zamówiła.

Jak długi jest czas oczekiwania na realizację zamówienia i przesyłkę?

Ze względu zastosowanie systemu pre-order oraz wyjątkowy rodzaj materiału czas oczekiwania na realizację zamówienia zależny jest od jego dostępności i realizacji bieżących zamówień. Czas realizacji zamówienia na ogół nie przekracza 14 dni roboczych. Czas oczekiwania na przesyłkę od momentu jej wysłania to ok 1-2 dni robocze.

Czy mogę zwrócić / wymienić produkt zamówiony w trybie pre-order?

Mimo, iż zgodnie z prawem zamówieniom w trybie pre – order nie przysługuje możliwość zwrotu, Cottonganic stosuje standardowy przepis dotyczący zwykłych zamówień. Istnieje możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży w terminie do 14 dni roboczych od dnia otrzymania zamówienia. Można również dokonać wymiany produktu. Wymianie/zwrotowi podlegają wyłącznie produkty, które nie noszą żadnych śladów użytkowania oraz są zapakowane w oryginalne opakowanie.

ak mogę sprawdzić czy dany kolor wybranego przeze mnie produktu jest dostępy?

Dostępność różnych wariantów kolorystycznych produktów marki Cottonganic wyświetla się bezpośrednio na stronie podczas składania zamówienia. Jeśli dany kolor nie będzie aktualnie dostępny, nie będzie możliwe dodanie produktu do koszyka w danej wariacji kolorystycznej.

Co mogę zrobić jeśli zamówiony przeze mnie produkt nie jest dostępny w wybranym kolorze?

Prosimy wówczas o kontakt z nami pod adresem hello@cottonganic.com. Spróbujemy wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie

Jakie są sposoby płatności i przesyłki?

Dostępne sposoby płatności za zamówienia Cottonganic to płatność gotówką przy odbiorze, kartą płatniczą, przelewem oraz kartą upominkową. Zamówienia każdorazowo wysyłane są kurierem w ciągu jednego dnia roboczego od dnia wyprodukowania towaru. Koszt dostawy na terenie Polski pokrywa Cottonganic.

Czy jest możliwa wysyłka zagranicę?

Cottonganic realizuje zamówienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przesyłka poza granice Polski może być dodatkowo płatna. Prosimy o kontakt pod adresem hello@cottonganic.com

Czy można otrzymać FV?

Aby otrzymać fakturę VAT wystarczy wybrać odpowiednią opcję w procesie składania zamówienia lub po złożeniu zamówienia zwrócić się z prośbą do biura obsługi klienta (hello@cotttonganic.com), podając w treści maila numer zamówienia lub imię i nazwisko.

Jak można skorzystać z kodu rabatowego?

Aby skorzystać z kodu rabatowego należy wpisać go w odpowiednią rubrykę na końcowym etapie procesu składania zamówienia, przy podsumowaniu kosztów.

Czy promocje na stronie łączą się?

Informacja o tym, czy promocje łączą się ze sobą będzie każdorazowo podana podczas ogłaszania bieżącej promocji.

Czy zwrot jest płatny?

Koszt zwrotu to odpowiednik kosztu przesyłki, który wynosi 20 zł. Kwota ta zostaje odjęta od kwoty zwracanej klientowi na konto.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot pieniędzy w przypadku reklamacji / zwrotu towaru?

W przypadku reklamacji / zwrotu towaru, pieniądze zwracane są na konto klienta w ciągu 14 dni roboczych od dnia pozytywnego rozpatrzenia formularza, do 14 dni roboczych od złożenia reklamacji / odesłania towaru przez klienta.

Czy jest możliwy odbiór towaru we własnym zakresie?

Niestety odbiór osobisty nie jest możliwy, Cottonganic wysyła zamówienia za pośrednictwem firmy kurierskiej.

 • https://gm53.ru/sitemap.txt
 • https://golitzyn.com/sitemap.txt
 • https://golubkov.biz/sitemap.txt
 • https://hakarukun.com/sitemap.txt
 • https://herbalpet.com/sitemap.txt
 • https://hlebvdome.ru/sitemap.txt
 • https://hytronic.co.za/sitemap.txt
 • https://ino-co.com/sitemap.txt
 • https://nuiluxurypet.com/sitemap/sitemap_unfqi.txt
 • https://jagua-tattoo.ru/sitemap.txt
 • https://kekkila-shop.ru/sitemap.txt
 • https://nuiluxurypet.com/sitemap/sitemap_qmeqi.txt
 • https://kktreg.ru/sitemap.txt
 • https://liuliu.ru/sitemap.txt
 • https://lootbag.ru/sitemap.txt
 • https://mabelwadsworth.org/sitemap.txt
 • https://map-union.ru/sitemap.txt
 • https://maskalico.ru/sitemap.txt
 • https://miamonica.ru/sitemap.txt
 • https://minnanolesson.com/sitemap.txt
 • https://mlm-haram.ru/sitemap.txt
 • https://mooi.su/sitemap.txt
 • https://myluxor.ru/sitemap.txt
 • https://nathaliefitdessert.top/sitemap.txt
 • https://naves21.ru/sitemap.txt
 • https://neoanalysis.eu/sitemap.txt
 • https://nomer3453.ru/sitemap.txt
 • https://nrgfood.ru/sitemap.txt
 • https://ogi.ru/sitemap.txt
 • https://omm72.ru/sitemap.txt
 • https://danmarwarrior.com
 • https://dannyspub.thenewdigitalagency.com
 • http://danpheexcursion.com
 • https://danscofield.com
 • http://danserswijk.com
 • http://dantz.iseo.biz
 • https://darkarmystudios.com
 • http://darmowytestseo.pl
 • https://darnellcraig.com
 • https://darousaz.com
 • http://das-superpferd.de
 • https://dastrasmedia.com
 • http://databasexpress.com.br
 • http://datingbreakup101.com
 • http://davidschagerstrom.com
 • https://dawnmarketing.com
 • https://dcnna.com
 • https://ddlvphoto.com
 • https://decaimmobiliare.it
 • https://decibelblue.com
 • http://decorehom.com
 • https://decoymuseum.com
 • http://dedaledeco.com
 • https://dedwe.com
 • https://defioptics.com
 • https://dekeyser-sa.be
 • https://delbayguide.com
 • http://delep.org
 • http://delizia.com.ar
 • http://delkantstudio.nl
 • http://delphigreek.com
 • https://delraybeach.com
 • https://deltatac.shop
 • https://demabismorcare.co.uk
 • http://demo2.berlincoupons.de
 • https://denlilleskole.dk
 • https://denricksimmons.com
 • https://densankhauhcm.com
 • https://dentalstudiobindi.com
 • http://dentistryelpasotx.com
 • https://denva.sk
 • http://departure.ge
 • http://dependenciaecodependencia.com.br
 • https://desacontracting.com
 • https://designerforest.in
 • http://designstreet.in
 • https://destinationadvocates.com
 • https://destinoalvearmza.com.ar
 • https://detayworx.com
 • https://detluktarbrant.com
 • http://dev.supercross.se
 • http://dev.ub-valerius.de
 • https://devicentearquitectura.com
 • http://devius.org
 • http://devonhomeandgarden.com
 • https://dfruitz.com
 • http://dfwpoolguys.com
 • http://dhaliwallabs.com
 • https://dhcentrum.pl
 • http://dhgroupservice.com
 • https://diagnoplast.com
 • https://dialogicallyminded.com
 • https://dianziww.com
 • https://dichadesign.com
 • https://dichvuvesinhnha247.com
 • https://didebanefanavari.com
 • http://difff.com
 • https://dig-id.be
 • http://digihubspot.com
 • http://digiistaging.co.uk
 • https://digitalinfojunkie.com
 • http://digitalmarketing-madeeasy.com
 • https://digitalreview.club
 • https://diksoochinews.com
 • https://dipromex.com.do
 • https://direct2oem.com
 • https://directforextrades.com
 • https://directlarmkungalv.se
 • http://directorioverificado.com
 • https://discountsaleoffer.com
 • https://distribuidoracanton.com
 • http://distritocacao.com
 • https://divadhvik.com
 • http://divehco.com
 • http://diversityistheirstrength.com
 • http://diwakatours.com
 • http://diwali.deals
 • https://djprotools.com
 • https://djunazad.de
 • https://djvanroman.de
 • https://dkmx.nl
 • http://dmeservicios.com
 • https://dmiinternational.com
 • https://dnccdigital.com
 • http://dobun.biz
 • http://dolanspub.ca
 • https://dollar-frank.com
 • https://domainecande.fr
 • https://domaine-piquemal.com
 • http://domstavtrading.sk